Özgüven, size dünyayı fethetme gücünü verir. Yaptığınız şeylerde kendinizden emin olmayı nasıl öğrenebilirsiniz.
Kendine güvenen insanlar başkaları tarafından beğenilir ve özgüvenleri ile başkalarına ilham verirler.

Korkularıyla karşı karşıya kaldıklarında risk alma eğilimi gösterirler. Engeller ne olursa olsun, onları geçme yeteneğine sahip olduklarını bilirler.
Kendine güvenen insanlar, işler iyi gitmediğinde bile hayatlarını olumlu bir şekilde görme eğilimindedirler ve genellikle kendilerinden memnun ve kendilerine karşı saygılıdırlar.
Haftanın her günü bu tür bir kendine güven hissi şaşırtıcı olmaz mıydı? Bil bakalım ne oldu? Sende yapabilirsin.

“Özgüven eksikliği ömür boyu sürecek bir hapis cezası değildir, özgüven, herhangi başka bir beceri gibi öğrenilip, uygulanabilir ve uzmanlaşılabilir. Bir kere uzmanlaştığınızda, hayatınızdaki her şey daha iyi olacak şekilde değişecektir.” Barrie Davenport

Basit bir soru akla gelecektir : Kendine inanmazsan, başkalarının sana inanmasını nasıl beklersin?
Aşağıda listelenen bazı ipuçlarını deneyin. Sadece onları okumayın ve ertelemeyin. Bugünden başlayarak bunları her gün uygulamaya başlayın. İlk başta sahte bir özgüven ortaya çıkabilir ancak sonunda kendinize güvenin temellerini hissetmeye başlarsınız.
Biraz zaman ve pratikle, başkalarının da takdir edip “Evet!” dediği, içten ve dıştan kendine güvenen bir kişi olabilirsiniz.
1. Negatiflikten uzak durun ve hayatınıza pozitiflik getirin
Arkadaşlarınız ve aileniz dahil olmak üzere yakın çevrenizi gerçekten değerlendirmenin tam zamanı. Bu zor bir mesele, ancak sizi ciddi bir şekilde aşağı çeken ve güveninizi yok eden bireylerden kurtulmayı düşünmenin zamanı geldi. Debbie Downer ile geçici bir mola bile büyük bir fark yaratabilir ve daha fazla kendine güven yolunda ilerlemenize yardımcı olabilir.
Henüz hissetmeseniz bile olumlu düşünün.
Başkalarıyla olan etkileşimlerinize daha olumlu bir hava katın ve bir sonraki projeye heyecan duyarak coşkuyla başlayın. Hayatınızda ki sorunlara odaklanmayı bırakın, bunun yerine çözüme ve olumlu değişiklikler yapmaya odaklanın.

2. Beden dilinizi ve imajınızı değiştirin
Burada duruş, gülümseme, göz teması ve konuşma yavaş yavaş devreye giriyor. Omuzlarınızı geriye çekmek gibi basit bir eylem bile, diğerlerine karşı kendine güvenen bir kişi olduğunuz izlenimini uyandıracaktır. Gülümseme sizi daha iyi hissettirmekle kalmaz aynı zamanda etrafınızdaki insanların daha rahat hissetmesine de neden olur. İyi bir duruşu ve gülümsemesi olan bir insanı düşünün bu sizde kendine güvenen birinin imajını canlandıracaktır.
Konuştuğunuz kişiye bakın, ayakkabılarınıza değil, göz temasını korumak kendine güveni gösterir. Son olarak yavaş konuşun. Araştırmalar, yavaş konuşan insanların açıkça daha fazla özgüven sahibi olduklarını ve başkalarına karşı daha özgüvenli göründüklerini kanıtlamıştır. Buna ek olarak diğer insanların aslında ne anlatmak istediğinizi daha kolay anlamalarını sağlamaktadır.
Ekstra gülümseyin ve saçlarınızı şekillendirin, temiz bir tıraş olun ve güzel giyinin. Bu sadece sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamayacaktır, diğerlerinin de sizi başarılı ve kendinden emin gibi algılamasına neden olacaktır . Harika bir ipucu: Yeni bir kıyafet satın aldığınızda, dışarı çıkmadan önce kıyafetinizi evde deneyin bu sayede herhangi bir şekilde kıyafetin azizliğine uğramanız ortadan kalkacaktır.

3. Başarısız olanı kabul etmeyin ve kafanızdaki olumsuz seslerden kurtulun
Asla pes etmeyin. Asla başarısızlığı kabul etmeyin. Her şeye bir çözüm vardır, neden pes edeceksiniz ki? Bunu yeni mantranız yapın. Büyük bir sıkıntı yaşamak en büyük özgüven arttırıcıdır.
Özgüven eksikliği, zihnimiz boyunca sonsuz bir yol izleyen olumsuz düşüncelerden kaynaklanır. Kendinize sürekli yeterince iyi, çekici, zeki yada atletik olmadığınızı defalarca ama defalarca tekrar ederseniz gerçekleşecek bir kehanet yaratıyorsunuz demektir. Kafanızda sürekli tekrar ettiğiniz şey haline bir süre sonra gelirsiniz ve bu hiç iyi değildir. Bir dahaki sefere, o olumsuzlukları kafanızın içinde duyduğunuzda, onu hemen olumlu bir doğrulama haline getirin ve kendinize olan güveniniz artana kadar aklınızda tutun.

4. Hazırlanın
Alanınız, işiniz, sunumunuz hakkında bilmek istediğiniz her şeyi öğrenin “başarı” listenizde her ne olursa olsun. Eğer hazırsanız ve onu destekleyecek bilgiye sahipseniz, özgüveniniz artacaktır.

5. Zor zamanlarda, her şey başarısız olduğunda : Harika bir liste oluşturun !
Hayat zorluklarla doludur ve özgüvenimizi sürdürmenin zor olduğu zamanlar da vardır. Şimdi oturun ve hayatınızda minnettar olduğunuz şeylerin bir listesini yapın ayrıca tamamlamaktan gurur duyduğunuz şeylerin de bir listesini yapın. Listeleriniz tamamlandıktan sonra, buzdolabınızın kapısına, masanızın üzerindeki duvara, banyo aynanıza asın, bunlar size her gördüğünüzde inanılmaz bir hayatınızın olduğunu ve gerçekten ne kadar şaşırtıcı bir insan olduğunuzu hatırlatacaktır. Özgüveninizin gittikçe azaldığını düşünüyorsanız, o listelere göz atın, kendinizi yeniden hissedin ve yine kendinizden ilham almanıza izin verin.