Fosfatlama prosesi; metalden daha sert, çözünmeyen, elektrik iletkenliği olmayan oldukça yüksek yapışma özelliği ve alt tabakadaki metale göre önemli ölçüde emiş özelliği kazandıran bir yüzey işlem kaplaması olarak tanımlanabilir.

Kaplama bir seri topokimyasal reaksiyon sonucu meydana gelir ve yüzeydeki korozyon direncinin artmasına neden olur.

Bir metal yüzey işlem prosesi olan fosfatlama, demir ve demir ihtiva etmeyen metallerde oldukça yaygın kullanım alanına sahiptir.

Ekonomik oluşu, operasyon hızı, mükemmel korozyon direnci eldesi, dayanıklılığı ve yapışma özellikleri nedeniyle otomotiv, cihaz endüstrileri gibi sektörlerde önemli bir role sahiptir.

Süreç, başlangıçta korozyonu önleyen basit bir yöntem olarak geliştirilmişse de fosfat kaplanmış parçaların değişen kullanım alanları mevcut süreçlerin modifikasyonuna ve geliştirilen yenilikçi yöntemlerin geleneksel yöntemlerin yerine geçmesine neden olmuştur.

Hızla değişen ihtiyaçlara ayak uydurmak için hem proses sıralamalarında hem de formülasyonlarda yapılan çok sayıda değişiklik yüzey işlemin gelişmesi sırasında ortaya konmuştur.

Farklı kaplama çeşitleri ve arzu edilen iyileştirilmiş korozyon direnci, dayanıklılık, vb. gibi özelliklere rağmen fosfat kaplama hala otomotiv ve cihaz endüstrilerinde çok önemli bir role sahiptir…

Kaynak: Y.Kimyager / Çagla GÖKÖZ